Dateks AMD Ryzen 9 (Zen 3) GMNG
- Piegāde Rīgā bez maksas: 14.01.2025
- Piegāde citur Latvijā bez maksas: 14.01.2025
- Saņem Dateks.lv paku izsniegšanas punktā Zemitāna ielā 9: 10.01.2025 pēc 15:00
- Korpuss: Deepcool CH560 Digital WH, Tempered Glass, White
- Barošanas bloks (PSU): Gigabyte UD1000GM, 1000W, 80PLUS Gold
- Pamatplate: Gigabyte B550 GAMING X V2
- Procesors: AMD Ryzen 9 5900X (12C/24T, 3.70 GHz, 64MB Cache, 105W)
- Procesora dzesētājs: Arctic Liquid Freezer III 240 Black
- Operatīvā atmiņa: ADATA XPG Gammix D35 Black, 32GB, DDR4, 3200MHz, CL16, Kit of 2
- Video karte: Asus GeForce RTX 4070 Ti, 12GB GDDR6X, TUF Gaming (DLSS 3)
- SSD: ADATA Legend 900, 2TB, M.2 Gen4 x4
Operētājsistēma startējoties '"ielādējas" no cietā diska operatīvajā atmiņā. Tas pats notiek ar visām programmām un atvērtajiem failiem. Līdz ar to ir ļoti būtiski, lai operatīvajā atmiņā būtu pietiekoši daudz vietas minētajiem datiem un procesors varētu ātri darboties ar šo informāciju.
Ja operatīvās atmiņas apjoms izvēlēts nepietiekoši, tad procesors sāk savām īslaicīgajām operācijām izmantot cieto disku un dators tajā mirklī sāk pamatīgi "bremzēt". Tamdēļ svarīgi ir iegādāties tik daudz atmiņas, cik nepieciešams atbilstošajiem uzdevumiem.
Vidusmēra lietojumiem - interneta pārlūkošanai, darbam ar dokuementiem un multimediju iespēju baudīšanai pilnīgi pietiek ar 4GB operatīvās atmiņas.
Prasīgām 3D datorspēlēm, video/audio montāžas programmām, kā arī jebkurai profesionāla līmeņa programmatūrai nepieciešams vismaz 8GB atmiņas.
Atcerieties - operatīvās atmiņas nekad nav par daudz. Tamdēļ, ja līdzekļi atļauj, iegādājieties vairāk. Tomēr iegaumējiet, ka operatīvā atmiņa ir tas parametrs, kuru ir iespējams uzlabot piepērkot papildus apjomu vēlāk, ja pamatplatē ir pietiekoši daudz brīvu operatīvās atmiņas pieslēgvietu (slots).
Svarīgākā atšķirība starp video kartēm ir tās GPU, jeb centrālais grafiskais kodols. Šis parametrs nosaka grafisko veiktspēju un ir uzlabojams tikai nomainot visu karti pret citu.
Arī ar vienādu GPU un modeli videokartes mēdz atšķirties viena no otras ar grafiskās atmiņas apjomu, atmiņas tipu, dzesēšanas veidu un takts frekvencēm.
Grafiskās atmiņas apjoms nodrošina iespēju spēlēt 3D spēles augstākā izšķirtspējā, tamdēļ, ja esiet spēļu cienītājs un plānojat iegādāties lielu monitoru, vai vairākus, izvēlieties video karti ar atmiņas apjomu ne mazāku par 1GB. Ja video kartei pietrūkst grafiskās atmiņas, tā mēdz "aizņemties" no datora operatīvās atmiņas sev nepieciešamo daudzumu. Tomēr atšķirība ātrdarbībā ir pietiekoši ievērojama par labu grafiskajai atmiņai.
Pievērsiet uzmanību atmiņas tipam un frekvencei. DDR3 atmiņa ir labāka par DDR2 un lēnāka par DDR5. Kā arī DDR3 1800MHz atmiņa būs ātrāka par tāda paša tipa 1600MHz atmiņu. Arī atmiņas joslas platumam ir nozīme viena atmiņas tipa ietvaros. Līdz ar to DDR3 256bit būs ātrāka par DDR3 128bit atmiņu.
Viens no svarīgākajiem video kartes izvēles kritērijiem ir dzesēšanas tips un kvalitāte. Labs dzesētājs ir ar vienu lielu, vai vairākiem maziem ventilatoriem un lielāku radiatoru par attiecīgās kartes standarta dzesēšanas aprīkojumu. Vaicājiet mūsu menedžeriem un tie palīdzēs izvēlēties labāko piedāvājumu.
Labu dzesētāju ir iespējams iegādāties atsevišķi, tomēr tas ir samērā ievērojams izdevums ~25 LVL, tamdēļ labāk iegādāties karti ar jau pieejamu labu dzesi.
Izvēloties kartes ar vienādu GPU ievērojiet, ka ir pieejamas OC (OverClock), jeb rūpnīcā virstaktētas šīs kartes versijas. Šāds kartes paveids dod lielāku grafisko veikspēju, tomēr jāņem vērā, ka tas parasti notiek uz intensīvākas (skaļākas) dzesēšanas un kartes darbības stabilitātes rēķina.
Pirmie M.2 SSD tirgū parādījās īsu brīdi pēc Intel Haswell arhitektūras debijas 2013. gada nogalē. Taču lielu popularitāti tie neguva līdz pat 2015. gada nogalei, kad tirgū nonāca Intel Skylake arhitektūra un 100. sērijas pamatplates, uz kurām arvien biežāk varēja atrast M.2 ligzdas. Līdz ar 2017. gada sākumu, kad tirgū nonāca Intel 7. paaudzes Kaby Lake un AMD Ryzen procesori, teju visas Z270 un X370 pamatplates ir aprīkotas ar vienu vai pat vairākām M.2 ligzdām.
M.2 diski pamatā nopērkami 3 standartos, kas būtībā apzīmē to fiziskos raksturlielumus - M.2 2280 (kartes izmērs 22x80mm), M.2 2260 (22x60mm), M.2 2242 (22x42mm), taču M.2 tehniskā specifikācija pieļauj arī citu izmēru lietošanu.
Diemžēl fiziskie izmēri nav vienīgās atšķirības, kuras var sastapt M.2 SSD diskiem. Atšķiras arī interfeiss, ko šīs kartes ir izmantot savienojumam ar centrālo procesoru. Pašlaik visplašāk tiek izmantoti divu veidu M.2 SSD - SATA un PCI-Express. M.2 SSD caur SATA interfeisu spēj sasniegt ātrumus līdz 600 MB/s, ko ierobežo aktuālais SATA 3 protokols. Tieši šī ierobežojuma dēļ M.2 tika pielāgots saderībai ar PCI-Express kopni, lai nodrošinātu lielāku datu pārraides ātrumu, kas caur PCI-E interfeisu var sasniegt līdz pat 4 GB/s! Jau šobrīd vairāki diski spēj nodrošināt lasīšanas ātrumu 2500 MB/s apmērā un vairāk.
Galvenais atcerēties, ka neskatoties uz pieslēgvietu līdzību, šie diski savstarpēji nav savietojami! Uz plates, kuras M.2 ligzda ir pievienota tikai SATA interfeisam, nebūs iespējams lietot PCI-E interfeisa M.2 SSD un otrādi. Taču sākot no 2017. gada, kad tirgū pieejamas Intel B250, H270 un Z270, kā arī AMD X370 pamatplates, gandrīz visas M.2 ligzdas ir universālas un uztur gan SATA, gan PCI-Express interfeisa M.2 SSD. Vienmēr gan par to iesakām pārliecināties plates ražotāja mājaslapā.
SSD disks sastāv no mikroshēmām, līdz ar to tajā nav kustīgu daļu un tas ir pilnīgi kluss (0 dB). Dēļ šī paša fakta SSD disks ir izturīgāks par ciedo disku pret vibrāciju u.c. strauju mehānisku iedarbību.
Dēļ uzbūves specifikas lielāka apjoma SSD diski parasti ir ar lielāku ātrdarbību, kas var atršķirties pat vairākas reizes. Tamdēļ pims iegādes ļoti rūpīgi iepazīstieties ar SSD diska ātrdarbas rādītājiem - lasīšanas un rakstīšanas ātrumiem megabaitos sekundē (MB/s). Vidusmēra SSD diska ātrdarbībai jābūt ~250 MB/s. Read un ~200 MB/s. Write. Augstas veikspējas diskiem šie būs ~350 MB/s Read un ~450MB/s Write.
SSD disku ātrdarbība un ietilpība laika gaitā strauji uzlabojas un cenas krīt. Tamdēļ iegādājieties šo diska veidu tikai tad, ja ātrdarbība un klusums ir svarīgāki par ieguldījumu.
Vairāk par 1TB disku pašlaik iegādāties nepieciešams tikai tiem, kam patīk visu saglabāt, vai darba specifika paredz lielu datu apjomu - piemēram profesionāla filmu un foto montāža, lielu datubāzu sistēmas u.c. Vidusmēra lietotājam ar 1TB disku pietiek "atliektiem galiem"
Bez apjoma ir svarīgi izvēlēties diska ātrdarbību. To nosaka diska apgriezieni minūtē (rpm) un kešatmiņa. 1000rpm disks būs ātrāks par 7200rpm. (un arī skaļāks darbībā) Pie vienādiem apgriezieniem disks ar 64MB kešatmiņu būs ātrāks par disku ar 32MB kešatmiņas utt.
Diska vietu iespējams uzlabot iegādājoties papildu diskus tik, cik atļauj izvēlētā korpusa 3.5" HDD nišas un barošanas bloka jauda (Vidusmēra cietais disks patērē apmēram 25W barošanas jaudas.)
Pieslēgvietas tipam SATAII un SATAIII nav lielas nozīmes, jo tie ir savstarpēji savietojami standarti un (cieto disku gadījumā) nespēlē lielu lomu datu pārsūtīšanas ātrdarbībā.
Nodalot operētājsistēmu no datiem, OS un programmatūra parasti tiek izvietota uz mazāka apjoma ātrdarbīgāka diska. Datiem, savukārt, tiek atvēlēts mazāku apgriezienu lielapjoma disks, kas nodrošina lielāku datu drošību dēļ zemākiem apgriezieniem un darba temperatūras. Tomēr diskiem jāatrodas pietiekošā attālumā vienam no otra, pretējā gadījumā tie būtu papildus jādzesē ar ventilatoru.
Ja izvēlētā pamatplate nodrošina RAID masīvu, ir vērts padomāt par otra diska iegādi dēļ diviem iespējamiem pielietojuma veidiem:
RAID 0, jeb STRIPE ir masīvs, kas spējīgs būtiski palielināt datu nolasīšanas/ierakstīšanas ātrumu uz abu disku sērijveida izmantošanas (un datu stabilitātes) rēķina. Šāda slēguma gadījumā jārēķinās ar dubultrisku - ja viens disks iziet no ierindas, kopējais disku masīvs vairs nedarbojas un dati ir zuduši. Šādam masīvam izvēlas identiska modeļa un ražotāja diskus.
RAID 1, jeb MIRROR masīvs sastāv no diviem līdzīgiem diskiem uz kuriem visi dati tiek kopēti vienlaikus un identiski, šādā veidā nodrošinot datu drošību pret viena diska bojājumiem. Šī tipa masīvam vēlams katru disku izvēlēties no cita ražotāja vai tuvi līdzīgiem modeļiem dēļ apstākļa, ka brāķa gadījumā viena tipa diskiem var būt viens un tas pats brāķis, kas palielina datu zaudēšanas risku.
Bez minētajiem RAID veidiem ir arī kombinētie RAID 5 un RAID 6, kas nodrošina vienlaicīgi datu drošību un ātrdarbības pieaugumu, tomēr šie masīvi prasa 3 un vairāk diskus attiecīgi, kā arī specializētu kontrolieri. Par iespējām sakomplektēt datoru ar RAID 5, 6 masīviem - vaicājiet mūsu menedžeriem rakstot uz info@dateks.lv
Populārākais disku veids patreiz ir DVD, tamdēļ vidusmēra lietotājam rekomendējam iegādāties DVDRW iekārtu.
BluRay diski nav pārāk izplatīti dēļ salīdzinoši augstās cenas. Tomēr, ja vēlaties, lai iekārta ļautu Jums noskatīties filmas BluRay formātā, iegādājieties BluRay combo, kas ļauj rakstīt/lasīt DVD un CD, bet tikai lasīt BluRay.
Savukārt, ja bieži arhīvējiet liela apjoma datus, un vēlaties to darīt kompaktā formā, tad iegādājieties BluRay Writer, kas pilda visas iepriekšminētās funkcijas un papildus spēj ierakstīt līdz pat 50 GB (DualLayer) BluRay diskus.
Populārākie standarti ir SDHC (SecureDigital High capacity) un microSD, kas pieejami standarta digitālajās kamerās Canon, Nikon, Kodak u.c. microSD un microSDHC karšu tips pieejams Nokia, Samsung u.c. mobilajos tālruņos
Sony iekārtām raksturīgas MemoryStick tipa kartes, Olympus kamerām - XD (Xtreme digital)kartes.
Digitālās profesionālās spoguļkameras lielākoties aprīkotas ar CF (CompactFlash) un MicroDrive kartēm.
Lai noskaidrotu kāds karšu tips ir Jūsu kamerai, izņemiet to no attiecīgās iekārtas un aplūkojiet. Visām kartēm uz korpusa ir norādīts tās tips ar attiecīgo saīsinājumu. Ja uz kartes nav informācijas, šo informāciju iespējams atrast attiecīgās iekārtas lietošanas instrukcijā vai tehniskajā specifikācijā.
Vidusmēra mājas vai mazā biroja lietotājam bez specifiskām prasībām rekomendējam iegādāties Windows 7 English 64bit versiju.
Izvēlieties 32bitu programmatūru tikai tajos gadījumos, ja lietosiet programmatūru, kurai ir zināmas saderības problēmas ar 64bit operētājsistēmu, vai iekārtas, kurām nav 64bit dziņu (draiveru). Tomēr lielākā daļa 32 bitu programmatūras spēj strādāt 64 bitu operētājsistēmā.
Visi
Iegādājoties operētājsistēmu rūpīgi izvēlieties tās lietotāja saskarnes valodu, jo iespēja šo valodu nomainīt vēlāk nebūs (izņemot Ultimate versijai, kura ir multivalodu). Piedāvājam angļu, latviešu un krievu operetājsistēmas saskarnes valodas.
Uzņēmējiem ir tiesības legāli izmantot visas
Windows Ultimate piedāvā papildus BitLocker datu šifrēšanas programmu un iespēju pārslēgties starp lietotāja saskarnes valodām nemainot licenci.
3D spēļu cienītājiem iesakām pievērst uzmanību paneļa reakcijas laikam. Jo zemāks šis rādītājs, jo labāk. 2ms tiek uzskatīts par labāko rādītāju.
Foto un grafisko darbu entuziastiem un profesionāļiem jāpievērš uzmanība matricas tipam. Rekomendējam VA un IPS tipa matricas dēļ augstākajiem krāsu atbilstības rādītājiem.
Rekomendējam izvēlēties monitoru ar DVI vai HDMI pieslēgvietām, kas izmanto ciparu pārraides principu nodrošinot stabilu attēla kvalitāti.
Iegādājoties bezvadu klaviatūru jārēķinās ar samērā regulāru bateriju maiņu. Visām Dateks piedāvātajām bezvadu klaviatūrām komplektā ir jaunas baterijas.
Piedāvājam arī komplektus - klaviatūra ar peli. Šāds komplekts lielākoties ir lētāks nekā atsevišķa klaviatūra un pele, kā arī ir salāgots pēc estētiskiem un funkcionāliem principiem.
Dārgākas klaviatūras spēj piedāvāt papildus funkcijas, no kurām mūsuprāt vērtīgākā ir taustiņu izgaismojums, kas atvieglo darbu ar datoru tumšos apstākļos.
Bez standarta izmēra un formas klaviatūrām pieejamas arī portatīvo datoru tipa klaviatūras, kurām ir zemāki taustiņi un reizēm nav ciparnīcas. Šāda tipa klaviatūras ir estētiskākas un prasa mazāk vietas, tomēr dažiem lietotājiem var apgrūtināt rakstīšanu.
Attiecībā uz lietotājiem, kas daudz raksta, piedāvājam iegādāties izliektas formas klaviatūru, kas saudzīgāk attieksies pret plaukstām, nodrošinot pareizu locītavas pozu. Vēl ir pieejamas klaviatūras ar mehāniskajiem taustiņiem, kas ātrrakstītājiem nodrošina paaugstinātu burtu precizitāti, tomēr šāda klaviatūra ir ievērojami dārgāka par standarta modeļiem un daudz skaļāka darbībā.
Gaming peles ir uzbūvētas speciāli spēļu baudīšanai un nodrošina optimālu precizitātes un ērtuma savienojumu ilgstošai darbībai ar datoru.
Iegādājoties bezvadu peli jārēķinās ar regulāru bateriju maiņu. Visām Dateks piedāvātajām bezvadu pelēm komplektā ir jaunas baterijas. Dārgākiem modeļiem ir akumulatori un lādētājs.
Office Home & Student ir tiesības izmantot tikai mājas lietotājiem un studējošiem skolēniem un šī pakotne ietver Word, Excel, PowerPoint un OneNote programmatūru.
Office Home & Business ir tiesības lietot kā mājās tā uzņēmumos un iekļauj Word, Excel, PowerPoint, Outlook un OneNote
Iegādātās licences tiek izsniegtas PKC (product key card) formā, kas ir vienkārša kartiņa ar seriālo numuru. Programmatūras instalācija veicama 3 vienkāršos soļos.
1. Atvērt saiti office.com/setup
2. Reģistrēt jaunu vai pieslēgties esošam Microsoft kontam.
3. Ievadīt produkta atslēgu no saņemtās kartiņas.
Pēc tam sekos iespēja lejupielādēt jauniegūto produktu pa tiešo no Microsoft lapas.
Antivīrusu programmatūras licences ir terminētas uz noteiktu laiku, parasti 1 gads. Pēc šī termiņa beigām antivīruss turpinās strādāt, tomēr tiks liegta pieeja saņemt jauninājumus. Programmatūra laicīgi paziņos par termiņa beigu tuvošanos un piedāvās iegādāties jauninājumus.
Bez antivīrusa ir pieejami Internet Security programmatūras komplekti, kuros ietvertas papildus aizsardzības funkcijas, kā piemēram ugunsmūris (firewall), kaitniecisku reklāmprogrammu bloķētājs (malvare protection) un kaitniecisku interneta lapu bloķētājs (browser protection). Meklējiet šos komplektus sadaļā "alternatīvas" pie vēlamā antivīrusa ražotāja.
Vidusmēra datora nodrošināšanai ar elektroenerģiju 5 minūtes pēc strāvas pārrāvuma pietiek ar ~600VA UPS.
Iegādājoties 5.1 skaļruņu sistēmu pārliecinieties, vai izvēlētā datora pamatplate nodrošina 5.1 atbalstu. Ņemiet vērā, ka skaļruņus nāksies izvietot ap klausītāju, tostarp aiz muguras, kas ne vienmēr ir iespējams. Turklāt 5.1 skaņu atbalsta DVD un BluRay filmas, kā arī spēles. Mp3 mūzika un YouTube lielākoties nodrošina tikai 2.0 skaņu (2.1 ir papildus basa skaļrunis, kas spēj atskaņot 2.0 skaņu)
Jebkurš bezvadu maršrutētājs tiek komplektēts ar vismaz 4 kabeļu pieslēgvietām (LAN). Stacionāros datorus vēlams pieslēgt pie šī tipa pieslēguma izmantojot standarta (LAN) kabeli, kas ir iekļauts visu
Ja vēlaties, lai stacionārais dators tiktu pieslēgts ar bezvadu savienojumu, komplektācijā papildus jāizvēlas bezvadu tīkla karte. (sk. vienu izvēli augstāk)